Historie a současnost

Chlumecký dechový orchestr byl založen v roce 1979 a od té doby nepochybně patří k dominantám kultury v Chlumci nad Cidlinou.  Orchestr je velmi úspěšný, o čemž svědčí i výčet významných akcí u nás i v zahraničí, kterých se zúčastnil. Za dobu svého působení orchestr účinkoval na desítkách mezinárodních festivalů a karnevalů v Itálii na ostrovech Sicílie, Sardinie, v Římě, Veroně či San Remu a v dalších italských městech. Ve Francii se orchestr účastnil mimo desítek jiných akcí, prestižních Carnaval de Nice či třikrát věhlasné slavnosti citrusů v Mentonu. Mezi další země, kde orchestr účinkoval, patří Španělsko, Německo, Polsko či Slovensko nebo Rusko.

Za zmínku jistě také stojí stovky koncertů odehraných v České republice. Pravidelně se orchestr účastní např. festivalů Kmochův Kolín či Čermákovo Vysoké Mýto. V posledních letech nechyběl orchestr na prestižních mezinárodních festivalech FIJO Cheb a FEDO Štětí. Jméno orchestru se objevilo i na plakátech některých dalších festivalů, mezi kterými nemůže opomenout například: Vačkářův Zbiroh, Hilmarovo Kopidlno, Fišerův Bydžov, Koletova Rtyně a mnoho dalších..

Po dobu svého působení se v dechovém orchestru vystřídalo téměř pět set hráčů a za dirigentským pultem více než desítka dirigentů. V současné době navštěvuje orchestr 55 – 60 hráčů, kteří vzešli z výuky dechových a bicích nástrojů na ZUŠ Chlumec nad Cidlinou. Dirigentem je Jan Svoboda.

V letech 1993 až 2012 doprovázely dechový orchestr pravidelně mažoretky, provozované ZUŠ Chlumec nad Cidlinou. Skupina mažoretek však v roce 2012 ukončila svou činnost. Orchestr ale i nadále spolupracuje s mažoretkami.